Perşembe , 23 Kasım 2017
Suriye’de Demokratik Değişim İçin Ulusal Koordinasyon Kurulu’ndan Türkiye’nin Suriye’ye Müdahalesine Karşı Açıklama

Suriye’de Demokratik Değişim İçin Ulusal Koordinasyon Kurulu’ndan Türkiye’nin Suriye’ye Müdahalesine Karşı Açıklama

Ulusal Koordinasyon Kurulu olarak Suriye’de krizin başladığı andan itibaren sürekli olarak rejimin süregiden askeri yollarla çözüm ısrarının krizi derinleştireceği ve dış müdahaleleri arttırarak Suriye halkının acılarını ağırlaştıracağı uyarısında bulunduk. İşte bugün, başından bu yana yerel ve sınır ötesi terör güçleri başta olmak üzere bir dizi güce çeşitli maddi ve lojistik destek sunarak yangına körükle giden Türkiye hükümeti, Halep’in kuzeyinde DAİŞ’i doğrudan vurma iddiasıyla doğrudan müdahale sürecini başlattı, oysa gerçek hedefi, Suriye Kürt halkımızı vurmak için iddia edilen güvenli bölgeleri oluşturmak olarak duruyor.

Türkiye’nin doğrudan müdahalesi, Suriye krizini daha karmaşık hale getirecek ve tüm bölgeyi, bizatihi Türkiye’nin de kurtulamayacağı, zor sonuçlara doğru sürükleyecek. Keza, kendi Kürt vatandaşları ile siyasi çözüm yolunun kesilmesinin kaçınılmaz bir sonucu olarak şiddet Türkiye’ye de yayılacak. Türkiye, terörist güçlere karşı sınırını kapatma ve desteğini kesme hususundaki söyleminde ciddiyse bu güçlerin tepkisi de bu şiddet ortamını pekiştirecek.

Ulusal Koordinasyon Kurulu, DAİŞ’in Suruç’ta işlediği terörist suçu kınarken Türkiye’nin, Suriye’nin herhangi bir bölgesine askeri müdahalesine karşı olduğunun altını çizer. Türkiye eğer DAİŞ, Nusra ve diğer terör güçlerine karşı savaş açmakta gerçekten ciddiyse bunu kendi toprağında sınırını onlara kapatarak, onlara desteğini keserek ve Cenevre Bildirgesi’ne istinaden Suriye krizinin siyasi çözümü için uygun siyasi iklimi yaratarak yapabilir.

29 Temmuz 2015

Yürütme Bürosu – Şam

Çeviri: İntifada Yayınları

Suriye’de Demokratik Değişim İçin Ulusal Koordinasyon Kurulu Hakkında

ncb_logo_1Suriye’de Demokratik Değişim İçin Ulusal Koordinasyon Kurulu, 30 Haziran 2011′de Şam’da bir araya gelen çeşitli Suriyeli komünist, Nasırcı, Arap milliyetçisi ve Kürt parti, örgüt ve şahsiyetlerin oluşturduğu bir ittifaktır. Ulusal Koordinasyon Kurulu, Suriye’de barışçıl mücadeleyle diktatörlüğün yıkılarak yerine sivil, demokratik ve laik bir sistem kurulması için mücadele eder. Temel ilkelerini üç Hayır ile özetler: şiddete, mezhepçiliğe ve dış müdahaleye Hayır! Ulusal Koordinasyon Kurulu, Suriye’deki krize ulusal, bölgesel ve uluslararası güçlerin katılımıyla müzakere yoluyla bir siyasi çözüm bulunmasını savunur. Suriye rejiminin çeşitli baskılarına maruz kalan Ulusal Koordinasyon Kurulu’nun Abdulaziz el-Hayir, İyas Ayaş ve Reca Nâsır gibi liderleri başta olmak üzere birçok üyesi tutukludur.

Suriye’de Demokratik Değişim İçin Ulusal Koordinasyon Kurulu'ndan Türkiye'nin Suriye'ye Müdahalesine Karşı Açıklama (Arapça)

Suriye’de Demokratik Değişim İçin Ulusal Koordinasyon Kurulu’ndan Türkiye’nin Suriye’ye Müdahalesine Karşı Açıklama (Arapça)

el-hayir-4

Ulusal Koordinasyon Kurulu’nun Dış İlişkiler Sorumlusu ve Suriye Komünist İşçi Partisi’nin liderlerinden Abdulaziz el-Hayir, 20 Eylül 2012 tarihinde Çin’e yaptığı diplomatik ziyaretten dönüşünde havalananından Şam’a giden anayolda Suriye Hava Kuvvetleri İstihbaratı tarafından yoldaşları İyas Ayaş ve Mahir Tahan ile birlikte tutuklandı.

iyas_ayas_1

İyas Ayaş, Ulusal Koordinasyon Kurulu’nun ve Arap Sosyalist Hareketi’nin liderlerinden biridir.

Mahir Tahan

Mahir Tahan

Reca el-Nâsır

Reca el-Nâsır, 20 Kasım 2013 tarihinde Şam’ın merkezinde rejim güçleri tarafından tutuklandı. Reca el-Nâsır, Ulusal Koordinasyon Kurulu’nun ve Suriye’nin en eski partilerinden biri olan Nâsırcı Demokratik Arap Sosyalist Birliği’nin liderlerindendir.