Perşembe , 23 Kasım 2017

Hakkımızda

İntifada Yayınları, parçası olduğumuz Arap, İran ve Kürdistan coğrafyasının toplumsal, kültürel, tarihsel ve siyasal gelişmelerini izlemeye ve anlamaya yardımcı olmak üzere bu alanda uzmanlaşan, derinleşen bir yayıncılık amacıyla yayın hayatına başlıyor. Bölgemiz ile ilgili egemen söylemleri ve kavramları sorgulayan ve alternatif yaklaşımları teşvik eden bir yayın çizgisi izleyeceğiz.

Ortadoğu’nun ülkemiz ve dünya gündeminde işgal ettiği yere karşın ülkemizdeki literatürün zayıflığı dikkat çekicidir. İntifada Yayınları olarak ağırlıklı olarak çeviri eserlerle nitelik ve nicelik açısından bu literatürü geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla aktüel ve akademik çalışmaların birbirini tamamladığı bir kitaplık oluşturacağız.

İntifada Yayınları olarak bölgemizin devrimci ve ilerici birikimini ülkemize taşırken bölge genelinde işçi sınıfının, emekçilerin, kadınların, gençliğin, siyasi tutsakların ve mültecilerin mücadelelerine ve gündemlerine öncelik vereceğiz. Böylelikle bölge genelinde bu hareketler arasında düşünce, eylem, deneyim paylaşımına ve iletişime katkı sağlayan bir kanal olmayı umuyoruz. Etnik, dinsel ve mezhepsel önyargılara karşı bölgemizin toplumsal ve kültürel zenginliğini yansıtmaya özen göstereceğiz.

Yayınevimizin adını isyanından aldığı Filistin halkının Siyonist yerleşimci sömürgeciliğe, apartheid’a ve işgale karşı verdiği kurtuluş ve anayurduna geri dönüş (Hakk el-Avde) mücadelesine kitapların dünyasında bir destek sunmayı görevimiz kabul ediyoruz.

Yaşadığımız bölgeyi içeriden anlama çabasının ürünü bağımsız ve kolektif bir yayınevi olarak okurlarımızı ve bu alanda çalışmalar yapanları bu kolektif üretimde yer almaya, katkı sunmaya davet ediyoruz.

İntifada Yayınları
Ağustos 2014
İstanbul

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>