Perşembe , 23 Kasım 2017
Gazze'de Gece - Mads Gilbert
gazzede_gece_arkagazzede_gece_tumgazzede_gece_tumkDr. Mads Gilbert

Gazze’de Gece

Yazar: Mads Gilbert

192 sayfa, kuşe kağıt

45 TL

Kitaptan Bölümler- PDF

   

Ürün Açıklaması

2014 yazında, İsrail’in 2006 yılından beri abluka altında tuttuğu Gazze’ye en kanlı saldırısı sürerken, Norveçli doktor Mads Gilbert gönüllü olarak Gazze’deki eş-Şifa Hastanesi’nde çalıştı. Gazze’de Gece, Dr. Gilbert’in işgal ve abluka altındaki Gazze ve Filistinliler hakkındaki tanıklığını içeriyor.

 

Bu halkın öyküsünü anlatabilmek için sözler tek başına kifayetsiz kaldığında, çalışmamızı aksatmayacak şekilde fotoğraflar çekerim. Sadece solunum yollarını açık tutuyor, kanamayı durduruyor, acıyı dindiriyor, yaraları iyileştiriyorsam, yaptıklarımın yeterli olmadığını hissediyorum. Filistinlilerin yaşadığı esas adaletsizliklere ve sıkıntıya dair bir şeyler yapmalıyım. Bombalananların yaşamlarından, bizzat Filistinliler tarafından tecrübe edildiği şekliyle hayattan bahsetmek istiyorum insanlara. Ağır biçimde sınanan bu halkın bana öğrettiği ağırbaşlılığı, gururu ve boyun eğmez, sebatkâr cesareti, yani sumud’u dünyaya göstermek istiyorum.

Mads Gilbert

Bu kitabın sayfaları, Gazze’nin en karanlık günlerinde, insan direncinin ve cesaretinin tarihteki en şaşırtıcı örneklerinden bazılarını ortaya çıkaran olağanüstü bir zamanda, Gilbert’in eş-Şifa’nın duvarları arasında geçen hatıralarından oluşuyor.

Max Blumenthal

Kendilerine dayatılan karanlığı def etmek için Gazze halkının yaktığı her mum, dirençlerinin ve gelecek güne ilişkin umutlarının göstergesidir. Mumu yakmak hem yola devam etmelerinin aracıdır hem de iradelerini temsil eder.

Muhammed Ömer

Mads Gilbert Kuzey Norveç Üniversitesi Hastanesi acil servisinde hekim ve Norveç Kutup Üniversitesi’nde sözleşmeli öğretim üyesi. Tromsø’deki çalışmasının yanı sıra 80’li yıllardan beri uluslararası tıbbi dayanışma kampanyalarında yer alıyor. Myanmar, Angola, Afganistan, Kamboçya ve Lübnan gibi ülkelerde eğitim programları yürüttü ve savaş kurbanlarına yardım etti. Aynı zamanda Kızıl Parti üyesi olan Gilbert uzun süre Troms yerel meclisi üyesiydi. Uluslararası çabaları ve Norveç acil tıbbına katkılarından ötürü 2013’te Aziz Olav Nişanı aldı. Türkçede daha önce, Eric Fosse ile birlikte yazdığı Gazze’nin Gözyaşları yayımlanmıştı.

Dr. Mads Gilbert

Dr. Mads Gilbert

ÖNSÖZ 6
MAX BLUMENTHAL’İN ÖNSÖZÜ 10
TROMS Ø’DE GECE YARISI GÜNEŞİ 15
GECEYE DOĞRU 21
EŞ-ŞİFA’YA DÖNÜŞ 31
GAZZE’DE GECE 37
DR. SUBHİ SKEYK 47
SAHİLDEKİ ÇOCUKLAR 51
AMBULANS ÇALIŞANI EYMEN 59
İNSANSIZ HAVA ARAÇLARININ ALTINDA BİR BAŞINA 63
CUMANE 69
MAVİ BİR BANK ÜZERİNDE İKİ İHTİYAR ADAM 75
ŞARAPNEL YARALARI 79
MÜZMİN UMUT 87
ŞUCAİYE KATLİAMI 91
YANMIŞ ÇOCUKLAR 113
DR. MUHAMMED EBU ARAB (“SENİ SEVİYORUM ”) 123
NASIL BAŞA ÇIKIYORLAR? 127
SAMER 141
ÇOCUK HASTANESİNE BOMBARDIMAN 153
EMEL 165
MA ES-SELAM – SELAMETLE 171
MUHAMMED ÖMER’İN SONSÖZÜ 181
2015: İNGİLİZCE BASKI İÇİN SONSÖZ 184
TEŞEKKÜRLER 185
YÖNTEM 186
KAYNAKLAR VE OKUMA ÖNERİLERİ 188

 

Kitap Adı: Gazze’de Gece
Orijinal Adı: Natt i Gaza
Yazar: Mads Gilbert
Sayfa Sayısı: 192
Çeviren: Emrah Saraçoğlu
Editör: Harun Özgür Turgan
Grafik Meltem Ulusoy
Kağıt: Kuşe
Fiyat: 45 TL
Birinci Basım: Ekim 2016, İstanbul
ISBN: 978-605-85156-5-9
Baskı ve Cilt: Pasifik Ofset