Perşembe , 23 Kasım 2017
Leyla Halid: Filistin Kurtuluşunun Simgesi - Kapak
Leyla Halid - Arka KapakLeyla Halid - Kitap KapağıSarah Irving

Leyla Halid: Filistin Kurtuluşunun Simgesi

Filistin halkının, direnişinin ve solunun yaşayan efsanesi Leyla Halid’in biyografisi Türkçe’de

Yazar: Sarah Irving

Çeviren: Ayşe Düzkan

Kitaptan Bir Bölüm

     

Ürün Açıklaması

Sarah Irving, Leyla Halid’in Filistin halkının tarihiyle iç içe geçen devrimci hayatını kendisiyle ve onu tanıyanlarla yaptığı röportajlara dayanarak eleştirel yönden kaleme aldı. Kitap, Filistin direnişinin ve Leyla Halid’in üyesi olduğu Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin geçirdiği tarihsel dönüşümlere ayna tutarken, Filistinli kadınların mücadelesinin ulusal kurtuluş mücadelesi ve silahlı mücadele ile olan etkileşimini tartışıyor. Bir yandan da Leyla Halid’in evlilikleri, ailesi ve çocukları hakkında özel hayatının bilinmeyen yönleri gözler önüne seriliyor.

Leyla Halid, bugün Filistin denilince herkesin aklına gelen ilk isimlerden biri. Ancak Leyla Halid hakkında bildiklerimiz ise çok az. Sarah Irving bu boşluğu kapatmak için yazdığı bu kitapta Leyla Halid’in yaşamındaki dönemeçlere bir bir uğruyor: Nakba, 1967 Altı Gün Savaşı, Leyla Halid’in tüm dünyada tanınmasını sağlayan uçak kaçırma eylemleri, 1970 Kara Eylül olayları, Lübnan iç savaşı ve Filistin intifadaları. 1960′lardan beri Filistin direnişinin ve siyasetinin içinde olan Leyla Halid’in Filistin ulusal hareketinin tarihi isimleri Dr. Corc Habaş, Dr. Vedi’ Haddad ve Yaser Arafat hakkında hatıraları da dile geliyor.

Kitabın bütününde Leyla Halid’in bir kadın olarak Filistin toplumunda kadının konumunu ve liderlerinden biri olduğu Filistin kadın hareketini nasıl etkilediğini tartışan Sarah Irving bir yandan da özellikle Batılı feministlerin Leyla Halid hakkındaki eleştirilerini ve yaklaşımlarını analiz ediyor.

İntifada Yayınları olarak yayın hayatımızın ilk kitabının Filistin ve dünya devrimci hareketinin bu önemli isminin biyografisi olmasından onur duyuyoruz.

Kitabın Çevrildiği Diğer Diller: Arapça, Danca

Kitabın İngilizce Blogu: http://leilakhaled.wordpress.com/

 

Sarah Irving

 

Sarah Irving

Sarah Irving

 Sarah Irving, şimdilerde İskoçya Edinburgh Üniversitesi’nde Ortadoğu üzerine doktora yapmaktadır. Aynı zamanda İngilizce yayın yapan dünyaca tanınmış Filistinli Electronic İntifada internet sitesinin düzenli yazarlarındandır ve sitede Filistin hakkında kitap, film, sergi eleştirileri yayınlanmaktadır. Filistin ikinci intifadası döneminde 2002-2003 yıllarında Uluslararası Dayanışma Hareketi‘nin gönüllüsü olarak Batı Şeria’da çalışmıştır. Irving ayrıca Leyla Halid kitabının da bir parçası olduğu Revolutionary Lives (Devrimci Yaşamlar) serisinin editörüdür.

Kişisel websitesi: http://sarahirving.wordpress.com/

Diğer Kitapları:

Giriş 13
1.Bölüm: Hayfa, Lübnan, Kuveyt 25
2.Bölüm: Savaşçı Leyla 47
3.Bölüm: Kara Eylül 67
4.Bölüm: Evlilik ve Ölüm 91
5.Bölüm: Devrimci Kadınlar 125
6.Bölüm: Ürdün’e Taşınma ve Filistin’e Dönüş 151
7.Bölüm: Leyla Halid’in Geleceği, Filistin’in Geleceği 173
Kaynaklar 185
Dizin 191

Kitap Adı:

Leyla Halid: Filistin Kurtuluşunun Simgesi

Orijinal Adı:

Leila Khaled: Icon of Palestinian Liberation

ISBN:

978-605-85156-0-4

Fiyat:

18 TL

Sayfa Sayısı:

196

Yazar:

Sarah Irving

Çevirmen:

Ayşe Düzkan

Editör:

Harun Özgür Turgan

Kapak Tasarımı ve Grafik:

Meltem Ulusoy

Kapak Fotoğrafı:

Apartheid Duvarı’nın Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinden geçen bölümüne çizilmiş duvar resminde Leyla Halid’in simgeleşen görüntüsü. © Miriam Pellicano

Birinci Basım:

Ağustos 2014, İstanbul

Baskı ve Cilt:

Yazın Basın Yayın Matbaacılık

İngilizce İncelemeler:

Electronic Intifada
Palestine Chronicle
Counterpunch
Socialist Review
The Daily Star (Lübnan)
Red Pepper
Middle East Monitor
Feminist Library
Green Left Weekly
CounterFire
Sugar Street Review
The Tanjara
As-Safir
Middle East Online
Friends of Al-Aqsa
Lipstick Socialist

Ayşe Düzkan

Ayşe Düzkan

Ayşe Düzkan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Demokrat, Sabah, Star gazetelerinde, Şamdan Plus ve Pazartesi dergilerinde çalıştı. Radikal, Milliyet, Pişmiş Kelle, Hayalet Gemi, Kırmızı Alarm, 2000’de Yeni Gündem, Express, Özgür Politika, sabitfikir ve gazetem.net’te yazdı. Çalar Saat (Parantez, 1994), Behiç Aşçı Kitabı (Versus, 2006) ve Erkekliğin Kitabında Yazmaz Bu (Versus, 2006) kitaplarının yazarıdır. Çevirileri arasında William S. Burroughs, Canki (İletişim Yayınları, 1994); Valerie Solanas, Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu (Sel Yayıncılık, 2002) ve Jane Austen, Emma (Bordo Siyah, 2004) var. Tanıdığı ilk gerilla olan Leyla Halid’in biyografisini tercüme ettiği için mutlu.