Perşembe , 23 Kasım 2017
logo1
iran

Halk Yeniden: Yeşil Hareket ve İran’ın Geleceği İçin Mücadele

Editörler: Nader Hashemi ve Danny Postel

Kategoriler: , .

Ürün Açıklaması

1979 İran Devrimi’nin 30. yılında 2009 Haziranında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından patlak veren halk ayaklaması tüm gözleri İran’a çevirmişti. Gençlerin başını çektiği ayaklanma, kudretli Şii molla rejimine karşı 1979′dan beri en büyük toplumsal meydan okumaydı. Rejimin zorbalıkla bastırdığı ayaklanma, İran’da yıllardır biriken toplumsal gerilimin, özgürlük ve demokrasi talebi olarak dışavurumuydu. Nida Aga Sultan’ın rejimin milisleri tarafından vurularak öldürülmesinin görüntüleri, internet üzerinden tüm dünyaya yayıldı ve ayaklanmanın sembolü haline geldi. 2009 ayaklanması, ertesi yıl Tunus’ta başlayan Arap halk ayaklanmalarının bir habercisi ve ilham kaynağı oldu. Bu ayaklanmanın öne çıkan fenomenleri olan internet ve sosyal medyanın örgütlenme aracı olarak kullanılması, gençliğin kitlesel katılımı, dikey örgütlenmeler yerine yatay örgütlenmelerin öne çıkışı, Arap halk ayaklanmalarında da benzer fenomenlerin ortaya çıkışıyla tüm dünyada toplumsal hareketler üzerine yeni tartışma konuları haline geldi.

Yeşil Hareket, “İran intifadası”, “büyük bir aydınlanma olayı”, “yüzyıllık köklere sahip bir sivil haklar taban hareketi” ve “oldukça sıradışı bir şey, belki de bir sosyal devrim” olarak tarif edildi. Yeşil Hareket’ten çıkan temel açıklamaları, bildirileri, manifestoları ve hareketin öne çıkan isimleri ile yapılan röportajları bir araya getiren kitap, aynı zamanda tanınmış İranlı entelektüeller Asef Bayat, Şirin Ebadi, Hamid Dabaşi, Said Ercumend ve Ervand Abrahamian’ın Yeşil Hareket üzerine incelemelerini ve sorgulamalarını içeriyor. İran tarihinin bu dönüm noktasını ve Yeşil Hareketi bizzat İranlı isimlerden okumak isteyenler için değerli bir başvuru kaynağı.

Nader Hashemi, Denver Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi’nin yöneticisidir. Islam, Secularism and Liberal Democracy: Toward a Democratic Theory for Muslim Societies kitabının yazarıdır.

Danny Postel, Denver Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi’nde profesördür. Diğer çalışmaları:
• Reading “Legitimation Crisis” in Tehran: Iran and the Future of Liberalism (2006)
• The Syria Dilemma (2013).

1. Bölüm: Demokrasi Sokaklardadır: Bir Hareketin Doğuşu

2. Bölüm: “Oyum Nerede?”nin Ötesi – Yeşil Bir Vizyon Şekilleniyor

3. Bölüm: Yenilgiye Göğüs Germek, Stratejiyi Yeniden Düşünmek

4. Bölüm: Mücadele Sürüyor: Yeşil Hareketin İkinci Yılı ve İran’ın Geleceği İçin Mücadele